Futuristički redizajn za jednu od kultnih zgrada Antwerpa, fantastična drvena koliba s fasadom koja izgleda kao staklo i Pantone boja godine: pročitajte ovomjesečne novosti o arhitekturi u posljednjem sažetku industrijskih vijesti za 2022.
Je li ovo novi izgled poznatog art-deco tornja Antwerpa?
Boerentoren u srcu Antwerpa (Belgija) jedna je od najpoznatijih znamenitosti ovog grada. Dovršeno 1931., remek djelo art-decoa nekad je bilo najviši toranj u Europi i prvi zvanični neboder na kontinentu. Gotovo stoljeće kasnije, priča o kultnoj zgradi otvara novo poglavlje.
Arhitekt Daniel Libeskind otkrio je planove za spektakularnu transformaciju tornja Boerentorena. Danas je zgrada teško dostupna žiteljima Antwerpa i turistima, ali Libeskind planira toranj vratiti stanovnicima Antwerpa pretvarajući ga u novi javni kulturni centar. Proširit će se kako bi se stvorili izložbeni prostori, platforma za panoramsko promatranje, krovni vrt skulptura te novi restorani i barovi. Iako Libeskind tvrdi da će sve originalne značajke povijesne građevine biti sačuvane, njegov futuristički i privlačan dizajn će tornju dati potpuno novu dimenziju.
Pročitajte cijelu priču ovdje.
Viva Magenta je Pantoneova boja Godine
Institut za boje Pantone objavio je da je 18-1750 Viva Magenta njegova boja Godine za 2023. Pantone, koji se smatra autoritetom u području boja, opisuje potpuno novu boju kao „hrabru i neustrašivu, čija bujnost promiče radosno i optimistično slavlje“, također tvrdi da je „ukorijenjena u prirodi koja potječe iz obitelji crvene koja demonstrira novi signal snage“.
18-1750 Viva Magenta inspirirana je tonom ekstrakta košenila (vrsta kukca), jednog od najdragocjenijih bojila u povijesti korištenih za bojanje tekstila, kozmetike i hrane. ArchDaily je odabrao 16 nedavnih dizajnerskih projekata iz cijelog svijeta — uključujući paviljone, kuće i škole — koji ilustriraju mogućnosti Viva Magente.
Nastavite čitati ovdje.
Ostakljena koliba odražava okolnu šumu
Zadivljujuće šumsko utočište u istočnom Sussexu u Engleskoj pokazuje kako korištenje stakla i fasade obložene drvetom može imati nevjerojatan učinak zrcala. Ogromni prozori omogućuju vam gledati ravno kroz kolibu, koju su dizajnirali arhitekte Michael Kendrick. Održiva koliba, s malim utjecajem na okoliš,
stvara osjećaj uranjanja i jedinstvenosti, kao da čini jedno s šumom. Izgrađena je na padini u području izvanredne prirodne ljepote High Weald na jugoistoku Engleske, a da se pritom nije oštetilo ni jedno postojeće stablo u šumi.
Korištenje stakla bio je ključni element u procesu projektiranja, budući da omogućuje prodiranje prirodne svjetlosti i poboljšava povezanost zgrade s okolinom. Veliki prozori nude spektakularan pogled na šumu u dva pravca. A pri tome, elektrokromatsko staklo zatamnjuje se kada kroz njega prođe električni naboj, pružajući privatnost stanovnicima. „Bilo nam je važno da obje glavne fasade imaju raskošno, besprijekorno ostakljenje“, objasnio je Kendrick, „kako bi kolibi pružili osjećaj transparentnosti i pripadnosti unutar svoje okoline.“ Pročitajte cijelu priču.